Шлюборозлучні процеси: причини та порядок розірвання шлюбних відносин в Україні

Розірвання шлюбу - це юридичний процес, який має свої тонкощі та нюанси. Які ж причини та порядок розірвання шлюбних відносин - розберімося по порядку.

Причини розірвання шлюбного акту.

Як би гірко це не звучало, але часто стається так, що сімейний союз перестає бути бажаним. Часто це трапляється через різні погляди чоловіка та жінки на такі речі, як обов'язки, сім’я, виховання дітей, а часто - просто небажання одного з партнерів продовжувати подальше сімейне життя.

У главі 11 "Сімейного кодексу України" - "Припинення шлюбу" - описуються всі нюанси при розірванні шлюбу в Україні. Зокрема, до причин розлучення відноситься і смерть одного з партнерів. Відповідно до причин та з’ясування фактичних взаємин подружжя (з урахуванням наявності/відсутності дітей або певних обставин життя подружжя) здійснюється процес розірвання шлюбу.

Порядок розірвання шлюбу.

1. Розірвання шлюбу в органах РАЦСу.

Ця процедура є досить простою у випадку взаємної згоди подружжя на припинення подружніх відносин та не вимагає звернення до суду. ЇЇ часто застосовують у випадку, коли подружжя не має дітей. Органи РАЦСу не з’ясовують причин розриву відносин, не застосовують заходів примирення партнерів. Така процедура є спрощеною та не вимагає значних затрат та часу. Реєстрація розірвання шлюбу здійснюється за місцем проживання подружжя або одного з них. Постанова про розірвання шлюбу виноситься через 1 місяць після подання заяви. Також заява може бути відкликана. Під час реєстрації розірвання шлюбних відносин передбачається присутність кожного з подружжя або нотаріальне письмове підтвердження на реєстрацію розірвання шлюбу. У випадку нотаріально не засвідченої причини неявки або неявки без поважних причин справа залишається без розгляду. Після завершення процедури розлучення кожному з подружжя видається свідоцтво про розірвання шлюбу та робиться відповідна відмітка у паспортах.

2. Розірвання шлюбу в судовому порядку.

Розгляд справи про розлучення також здійснюється судовими органами. До таких випадків належать:
- при взаємній згоді подружжя з наявністю одного чи кількох дітей;
- ініціатива про розірвання шлюбних відносин висувається лише одним із подружжя.

У першому випадку має бути підписаний певний перелік документів. Серед них має бути договір з урахуванням таких питань:
- де та з ким проживатимуть діти;
- грошова чи натуральна форма участі в утриманні дитини іншим з подружжя;
- яку участь буде брати інший з подружжя у вихованні дитини.
До суду також подається договір про розмір аліментів на дітей.
Суд ухвалює рішення про розірвання шлюбу протягом 1 місяця від дати подання заяви. Заява також може бути відкликана одним із подружжя.

3. Позов про розірвання шлюбу.

У позовній заяві мають бути наведені дійсні причини розірвання шлюбу, ґрунтовне підтвердження подальшої неможливості існування шлюбу, а також яким чином розірвання подружніх відносин відобразиться на інтересах дітей. У заяві обов’язково вказується загальна інформація про позивача та відповідача, коли та де шлюб був зареєстрований, наявність дітей, обставини спільного життя та інше.

4. Розгляд справи у суді.

Суд визначає термін примирення подружжя, з урахуванням думки подружжя стосовно цього, наявності дітей, які не досягли повноліття, та інших причин. Якщо примирення не відбулося, суд розглядає справу та приймає відповідне рішення.

5. Рішення суду про розірвання шлюбних відносин.

Рішення суду приймається з урахуванням подальшої долі кожного з членів подружжя та впливу розірвання шлюбу на дітей (особливо неповнолітніх). У рішенні суду зазначається:
- дата і місце реєстрації шлюбу;
- час та причина його припинення;
- мотиви можливості збереження/не збереження сім’ї;
- обґрунтовані висновки з приводу інших заявлених вимог.
Також до суду можуть бути подані позовні вимоги стосовно розподілу майна, стягнення аліментів на утримання дитини, визначення місці проживання дитини тощо.

Юридична компанія ENGroup надасть якісні та вичерпні консультації з юридичних питань. А також надаємо послуги бухгалтерського обліку. Ознайомитися зі спектром наших послуг Ви можете на сайті компанії.